W dniu 1.06.2017 r. nastąpiło otwarcie terenowego punktu konsultacyjnego w Będzinie, w którym mieszkańcy mogli zapoznać się z koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Będzina dla terenu położonego w dzielnicy Śródmieście.
Rolę punktu konsultacyjnego pełnił namiot reklamowy wyposażony w rzutnik, ekran oraz materiały konsultacyjne (mapy oraz karty zgłaszania uwag, sugestii, opinii).
Punkt zlokalizowano na terenie bulwarów rzeki Czarna Przemsza przy ul. 11 Listopada. Otwarciu punktu towarzyszył mikrofestyn edukacyjny, który miał na celu wzmocnienie procesu konsultacji społecznych oraz zaangażowanie najmłodszych mieszkańców Będzina w proces uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Śródmieście.
Działania animacyjne towarzyszące mikrofestynowi odbyły się w godzinach 10.00 – 13.00. Kluczowym narzędziem wykorzystanym do animacji była makieta tworzona podczas festynu wspólnie z jego uczestnikami. Na przygotowanej makiecie zostały zaznaczone: obszar bulwarów, drogi i chodniki (ul. 11 listopada oraz ul. Zawodzie) oraz rzeka (Przemsza). Kolejne elementy były wykonywane i nanoszone w trakcie działań animacyjnych.
Dzieci zaproszone do stołu animacyjnego zostały zapytane o to, czy korzystają z przestrzeni bulwarów. Jeśli tak, proszone były o wskazanie dobrych i złych stron przestrzeni. Jeśli nie, co chciałyby zmienić w okolicy, aby do niej przychodzić. Dzieci proszone były również o wskazanie potrzeby oraz pomysłu, jaki według nich powinien zostać zrealizowany w bezpośrednim sąsiedztwie oraz krótkie jego uzasadnienie.
W ten sposób zrealizowana została mapa potrzeb i oczekiwań uczestników. Wśród postulatów pojawiły się:
- lokalizacja nowego placu zabaw na bulwarach w rejonie Urzędu Miasta,
- lokalizacja elementów małej architektury: ławek i stolików, leżaków, hamaków,
- budowa bezpiecznej drogi dla rowerów wzdłuż Przemszy,
- lokalizacja punktów piknikowych,
- położenie nacisku na zieleń ozdobną, zachowanie istniejących drzew oraz nasadzenia nowych,
- budowa większej ilości kładek dla pieszych przez Przemszę (głównie w rejonie kortów tenisowych),
- lokalizacja minizoo po zachodniej stronie rzeki,
- lokalizacja plenerowych wybiegów dla zwierząt domowych (głównie psów i kotów),
- lokalizacja elementów urozmaicających przestrzeń (pomysł budowy punktu widokowego,
- stworzenie pomników postaci bajkowych, np. smoków,
- stworzenie atrakcji, w postaci łódek pływających po rzece (rowerki wodne, gondole lub tramwaj wodny).
Prowadzone działania zyskały powszechne uznanie nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych: ich opiekunów oraz rodziców.
W dniach 5 czerwca – 9 czerwca 2017 r., w godz. 15.00-18.00 w punkcie konsultacyjnym, zlokalizowanym przy placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, odbywał się dyżur pracowników Referatu Strategii i Inżynierii Miejskiej (plan dyżurów w załączeniu). W punkcie zbierano wnioski i opinie, jak również udzielano informacji i wyjaśnień dotyczących zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Śródmieście.
Proces konsultacji społecznych rozpoczął się i został zaplanowany w taki sposób, aby umożliwić jak najszerszą debatę publiczną nad dokumentem przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych, w celu uzyskania możliwie szerokiej aprobaty społeczeństwa oraz partnerów społeczno-gospodarczych.
Stworzona została możliwość zapoznania się z wstępnymi założeniami powstającego dokumentu jak również obejrzenia projektu planu w formie mapy, prezentacji multimedialnej oraz makiety terenu objętego zmianą planu.